HISTORIA FUNDACJI SERCE NA D£ONI 1992-2017
Od lewej siedz±: Jolanta Bach, Maria Potrzebowska, Barbara Schroeder, Ewa Zdrowowicz-Kulik. Od lewej stoj±: Mieczys³aw Zawa³ka, Jerzy Wierchowicz, Jadwiga Wiszniewska, Bogus³awa Radna, Ma³gorzata Wa³ecka, El¿bieta Maciejowska, Czes³aw Kryszczuk, Jolanta Pawlak, Irena Szklana-Berest, Jadwiga Hopfen. (nieobecny Roman Buszkiewicz).
Fundacja powsta³a w listopadzie 1992r z inspiracji Jadwigi Wiszniewskiej by³ej dyrektor Wojewódzkiego Zespo³u Pomocy Spo³ecznej w Gorzowie. Rejestrowali¶my fundacjê S±dzie Rejestrowym dla m. sto³ecznego Warszawy. Dlaczego tak daleko jechali¶my ?.. bo wówczas, po transformacji ustrojowej w 1989r by³ to jedyny s±d rejestruj±cy fundacje. Powstali¶my tak¿e w województwie, którego dzi¶ ju¿ nie ma tzn. w by³ym gorzowskim. Æwieræ wieku ¿yjemy razem ze zmianami ; ustrojowymi, spo³ecznymi, administracyjnymi i prawnymi jakie dokonywa³y siê naszym kraju, a które w istotny sposób dotyczy³y nas i naszych podopiecznych. I tak: W 2002r. zarejestrowali¶my siê w Krajowym Rejestrze S±dowym otrzymuj±c numer 00 00 12 12 83 W 2003r. Sejm RP uchwali³ ustawê o po¿ytku publicznym i wolontariacie. W 2004r na mocy postanowienia S±du Rejonowego w Zielonej Górze taki status otrzymali¶my. Corocznie status ten potwierdza³ zielonogórski s±d. Od kilku lat robi to Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Spo³ecznej. Status opp. jest szczególnie wa¿ny dla naszych podopiecznych, gdy¿ dziêki niemu mo¿emy gromadziæ ¶rodki z 1%.
Naszym celem dzia³ania jest niesienie wszechstronnej pomocy osobom i rodzinom, mieszkañcom województw lubuskiego i zachodniopomorskiego, które z powodu ubóstwa, choroby, kalectwa lub tragicznych zdarzeñ losowych znalaz³y siê trudnej kryzysowej sytuacji ¿yciowej.
Prowadzimy nieodp³atn± dzia³alno¶æ po¿ytku publicznego w sferze pomocy spo³ecznej i ochrony zdrowia.
Zapytacie nas Pañstwo w jaki sposób to robimy ? .... Robimy to poprzez
- finansowe, rzeczowe, organizacyjne wspieranie wszelkich inicjatyw samorz±dów, ko¶cio³ów i zwi±zków wyznaniowych, organizacji spo³ecznych, charytatywnych oraz innych osób fizycznych i prawnych, których dzia³ania zmierzaj± do poprawy losu osób najbardziej potrzebuj±cych,
- robimy to tak¿e poprzez podejmowanie w³asnych inicjatyw s³u¿±cych zaspakajaniu niezbêdnych potrzeb osób biednych, chorych i niepe³nosprawnych,
- robimy to wspó³dzia³aj±c z instytucjami i organizacjami pracuj±cymi na rzecz likwidacji przyczyn ubóstwa i patologii spo³ecznych
Organem zarz±dzaj±cym fundacji jest 5 osobowy Zarz±d w osobach :
- Ewa Zdrowowicz-Kulik, prezes
- Maria Potrzebowska wiceprezes
- Jolanta Bach sekretarz
- Józefa Irena Szklana-Berest i Bogus³awa Radna cz³onkinie Zarz±du.
- Ksiêgow± jest Ma³gorzata Wa³ecka.
Organem nadzoru jest Rada Fundacji w osobach
- Roman Buszkiewicz i Marek Kryszczuk fundatorzy,
- Barbara Schroeder przewodnicz±ca,
- Jadwiga Wiszniewska wiceprzewodnicz±ca,
- Jerzy Wierchowicz wiceprzewodnicz±cy,
- Mieczys³aw Zawa³ka sekretarz,
- Jadwiga Hopfen, Jan Markuszewski cz³onkinie Rady.
- Informatykiem jest Tomasz Zdrowowicz.
NIKT NIE POBIERA WYNGRODZENIA. PRCUJEMY SPO£ECZNIE. Mamy setki wolontariuszy. Nie sposób ich wymieniæ. Wolontariusze ³±cz± siê z nami aby wykonaæ konkretne charytatywne przedsiêwziêcia: akcje, koncerty, konferencje naukowe, spotkania edukacyjne, maratony, zbiórki, bale, aukcje, mecze i imprezy integracyjne. Wolontariuszy mamy rozsianych na dwóch województwach. Ale najwiêcej jest ich w Skwierzynie. Dziêkujemy wolontariuszom, sympatykom, darczyñcom. Waszej pracy i serca i tego co robili¶my razem nie da siê wyceniæ w pieni±dzu. Cieszyli¶my siê z ka¿dego dziecka i doros³ego, którym mo¿na by³o z³agodziæ dolegliwo¶æ choroby, wspomóc wydatki na leczenie, operacje, pielêgnacjê i opiekê, umo¿liwiæ rehabilitacjê, zakupiæ sprzêt i urz±dzenia podnosz±ce jako¶æ ¿ycia a niekiedy ratuj±ce ¿ycie.
W 2017r prowadzili¶my 45 projektów indywidualnych. W ci±gu minionych 25 lat zakoñczyli¶my 33 projekty. Niektórzy podopieczni wrócili do zdrowia, niektórzy odeszli od nas... niektórymi opiekujemy siê latami np. „Karolinka”, „Marta”, „Jacek”. Przez 25 lat pomogli¶my setkom osób potrzebuj±cych. Zrealizowali¶my tak¿e szereg projektów zbiorowych, które s³u¿± wielu niepe³nosprawnym przez wiele lat. M.in. dofinansowali¶my ; zakupy busów do przewozu niepe³nosprawnych mieszkañców DPS przy ul. Podmiejskiej - Bocznej 10 w Gorzowie Wlkp. i niepe³nosprawnych mieszkañców powiatu miêdzyrzeckiego do Powiatowego O¶rodka Wsparcia „Razem Ra¼niej” w Skwierzynie oraz przewozu dzieci niewidomych i s³abowidz±ch do szko³y w Owiñsku pod Poznaniem. Sfinansowali¶my wypoczynek wakacyjny i edukacjê europejsk± dla ponad 120 dzieci z rodzin ubogich z terenu gminy Santok. Dofinansowali¶my zakup USG do badania serca dla Szpitala Powiatowego w Barlinku. Przez wiele lat wspomagali¶my niepe³nosprawnych mieszkañców DPS w Kamieniu Wielkim, w Gorzowie Wlkp. przy ul. Walczka 42 i w Skwierzynie. Wspomogli¶my niepe³nosprawnych uczniów w szko³ach w Skwierzynie, Trzebiszewie i Murzynowie. Do³o¿yli¶my siê do budowy windy transportuj±cej niepe³nosprawnych dzieci w O¶rodku Rehabilitacyjno – Edukacyjno- Wychowawczym w Gorzowie Wlkp. przy ul. Walczka 1A.Dofinansowali¶my przystosowanie pomieszczeñ do potrzeb niepe³nosprawnych dzieci w Stowarzyszeniu Rodziców Dzieci Niepe³nosprawnych „Tacy Sami” w Gorzowie Wlkp.
W latach 1996-2001 wspó³pracowali¶my z organizacjami humanitarnymi w Europie. Dziêki tym kontaktom do Gorzowa Wlkp. i Santoka przyby³o kilka transportów pomocy humanitarnej, któr± mo¿na liczyæ w dziesi±tki ton. By³y to g³ównie wózki inwalidzkie, sprzêt do pielêgnacji chorych i niepe³nosprawnych, ³ó¿ka szpitalne, odzie¿, artyku³y medyczne i sanitarne. Korzystali z nich mieszkañcy Gorzowa Wlkp. i gmin o¶ciennych, placówki medyczne, przychodnie i szpital przy ul. Warszawskiej w Gorzowie Wlkp. Dziêki tamtej wspó³pracy utworzono przy DPS w Gorzowie Wlkp. ul. Podmiejska- Boczna 10 i przy OPS w Santoku nieodp³atne wypo¿yczalnie sprzêtu rehabilitacyjnego i pomocniczego. By³y to pierwsze nieodp³atne wypo¿yczalnie w tych miejscowo¶ciach.
DZIÊKUJEMY samorz±dom, organizacjom pozarz±dowym, placówkom pomocy spo³ecznej, o¶wiaty i kultury. Dajecie nam bazê i mo¿liwo¶ci do dzia³ania oraz znakomicie anga¿ujecie siê w zadania. Dziêkujemy artystom, wokalistom, muzykom, tancerzom. Dajecie swoje umiejêtno¶ci, zdolno¶ci i talenty artystyczne. Dziêkujemy stra¿akom, my¶liwym, le¶nikom i sportowcom na których pomoc zawsze mo¿emy liczyæ. Niezmiernie mocno chcemy podziêkowaæ mediom - za komunikacjê spo³eczn± ! Dziêkujemy redaktorom naczelnym, prezesom, dziennikarzom prasowym radiowym i telewizyjnym. Dziêkujemy za wielokrotne i wieloletnie patronowanie naszym przedsiêwziêciom. S³owa te kierujemy do; TVP 3 w Gorzowie Wlkp., Radia Zachód w Zielonej Górze, Miejskiego Radia Gorzów, Gazety Lubuskiej, G³osu Miêdzyrzecza i Skwierzyny, Lokalnego Przekroju i Telewizji Miêdzyrzeckiej.
Data utworzenia: 09/06/2006 @ 12:06
Ostatnie zmiany: 03/04/2018 @ 09:05
Kategoria : FUNDACJA
Strona czytana 3964 razy
podgl±d wydruku
Wersja do druku
|